PORADY

By pomóc naszym klientom.

PORADY

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

+48 22 10 30 130

ZTS UNIPLAST

26-420, Nowe Miasto n/Pilicą

Sacin 1 B

Od poniedziałku do piątku,
w godzinach od 8:00 do 16:00

PoradyJakie są rodzaje folii do pakowania?

Każdego dnia towarzyszą nam różnorodne rodzaje folii i opakowań foliowych, które mają szerokie zastosowanie. Sięgamy po nie zarówno w domu, jak i w pracy. Są one wykorzystywane w sektorze przemysłowym i usługowym. To uniwersalne rozwiązanie, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie. W końcu folie do pakowania to przecież powszechnie wykorzystywane woreczki śniadaniowe, folia bąbelkowa czy worki na śmieci. Dlatego warto się przyjrzeć temu tematowi nieco bliżej — czym właściwie jest folia, kiedy stała się taka popularna i jakie są jej rodzaje. Dzięki temu zrozumiemy, dlaczego jest uniwersalnym wyborem i bardzo łatwo dostępnym w większości miejsc na świecie.

Czym jest folia i kiedy powstała?

Folia to nic innego jak prosty w swojej budowie materiał, który może powstać na jeden z dwóch sposobów. Wykonuje się ją albo z nieżelaznego metalu (czego efektem będzie np. folia aluminiowa, znana jako “sreberko”), albo z tworzywa sztucznego (wtedy mamy do czynienia np. z popularną folią stretch). Grubość folii może wynosić maksymalnie 2 mm. Te grubsze składają się z więcej niż jednej warstwy i często powstają w wyniku połączenia kilku materiałów. W takim przypadku mowa o folii wielowarstwowej, jaka cechuje się zróżnicowanymi, nietypowymi właściwościami.

Początek istnienia folii i jej rozpowszechnienia datuje się na koniec XIX wieku, a konkretnie rok 1898, kiedy to niemiecki chemik — Hans von Pechmann — wynalazł polietylen. Tak naprawdę jego uzyskanie jest kwestią przypadku. Kilkadziesiąt lat później, w roku 1935 możliwe było dopracowanie tego tematu — sposób jego wytwarzania oraz właściwości. Zaś sama folia stretch, która ma powszechnie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i rolnictwie czy gospodarstwach domowych, powstała w 1976 roku. Wytrzymała i rozciągliwa ma swoje cechy właśnie dzięki polietylenowi. Stretch jest niezwykle funkcjonalny — termoplastyczny, odporny na temperaturę, elastyczny i lepki. Dlaczego wskazujemy na właśnie ten produkt? Ponieważ aż 70% folii z polietylenu, która jest dostępna na rynku, stanowi właśnie folia stretch.

Rodzaje folii do pakowania dostępne na rynku

Oczywiście folie stretch to nie jedyna możliwość, jaką ma przed sobą każdy konsument. Możliwości jest znacznie więcej, co sprawia, że przemysł dotyczący opakowań nieustannie się rozwija, by zapewnić rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań. Jedno jest pewne — dobrze dobrany rodzaj folii do pakowania sprawia, że wygodne, szybko i dokładnie zapakuje się i jednocześnie zabezpieczy każdy towar. Funkcjonalność folii sprawia, że proces pakowania może być naprawdę przyjemny i nieskomplikowany. Warto mieć jednak na uwadze różnorodność rodzajów folii, by dobierać je umiejętnie do charakteru pakowanych produktów.

Mając na uwadze specyfikację folii, dziś na rynku można wyróżnić takie rodzaje jak:

  • folia stretch — wspominana już folia, która niewątpliwie należy do najpopularniejszych typów dostępnych dla klientów. Materiał wykorzystany do jej stworzenia jest nie tylko rozciągliwy, ale także bardzo wytrzymały. Stanowi on doskonałe zabezpieczenie pakowanego towaru przed wilgocią, ponieważ z racji swojej struktury nie przepuszcza on wody. Folia ta jest bardzo łatwa zarówno do ręcznej obsługi, jak i do pakowania produktów maszynowo;
  • folia perforowana — jest ona wykorzystywana najczęściej w rolnictwie czy ogrodnictwie, a także branży spożywczej. Wszystko z uwagi na szczególne cechy tego rodzaju folii. Zapewnia ona stały przepływ nie tylko powietrza, ale nawet wilgoci czy temperatury;
  • folia polioefinowa — jest to folia termokurczliwa, niewątpliwie najczęściej dziś używana w zakładach produkcyjnych oraz magazynach. Gwarantuje ona maksymalną ochronę przed zabrudzeniami, wilgotnością czy wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi.

Folia budowlana i folia rolnicza — rozwiązania stosowane na szeroką skalę

Warto mieć na uwadze, że folia jest stosowana nie tylko w szeroko rozumianej branży przemysłowej, ale także wykorzystuje się ją podczas różnorodnych prac remontowych i budowlanych. To materiał o naprawdę bogatym zastosowaniu — wystarczy mieć tego świadomość i wybierać taki rodzaj, którego aktualnie rzeczywiście potrzebujemy. Folie budowlane są stosowane jako materiał izolacyjny bądź termoizolacyjny, a poza tym chronią powierzchnię przed pyłem, kurzem, czynnikami atmosferycznymi, zabrudzeniem. Folia pozwala również na osłonienie fragmentów, nad którymi praca nie jest jeszcze skończona.

Prócz tego mamy do dyspozycji specjalistyczne folie rolnicze, które wykorzystuje się do bezpośredniego przykrywania roślin. Wszystko po to, aby zapewnić im szybki i swobodny wzrost niezależnie od panujących warunków. To sposób na zwiększenie plonów. Wystarczy dopasować perforację do wymagań i potrzeb, aby cieszyć się obfitymi i zadowalającymi zbiorami.

Dlaczego warto wybrać folię do pakowania?

Wysokiej jakości folia do pakowania to doskonałe rozwiązanie w każdej branży, które cieszy się niezmienną popularnością wśród szerokiego grona klientów. Świadczy o tym duża różnorodność produktów, jakich parametry są dostosowanie do rozmaitych wymagań. Niewątpliwe warto zdecydować się na pakowanie towarów właśnie w taki sposób — niezależnie od tego, jaki jest ich kształt czy wielkość.

To wygodne i skuteczne rozwiązanie w każdych warunkach. Folie bardzo łatwo i solidnie przywierają do powierzchni opakowanych przedmiotów i chronią je, co byłoby niemożliwe, np. wkładając je do pudełka. W przypadku folii ogromnym atutem jest ich spora odporność na wilgoć czy zalania, a także zabrudzenia czy zniszczenia towaru. Ponadto tworzą one optymalną warstwę ochronną, która zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także izolacyjną, co jest szczególnie ważne, gdy przedmioty są wrażliwe na zmianę temperatury. Decydując się na folię bąbelkową, zyskujemy dodatkowo ochronę przed wstrząsami.

Sprawdź nasze najnowsze wpisy!

Dodaj komentarz